O mne

Moja fotka
človek závislý na pohybe, fotení a rastlinkách. Nemám rada mliečnu čokoládu, tofife,počítačové hry, alkohol, ruch veľkomesta a komunikáciu po telefóne. Neznášam fajčenie, ale mám rada šišu - vodnú fajku. Nebaví ma sedieť pred telkou, považujem to za zabíjanie času.

starostlivosť

Jedna dôležitá vec: menej je viac.
Takže málo vody, ak je zemina dostatočne priepustná a máte rastlinky vonku na priamom počasí, tak ako sa hovorí - vrchom natečie, spodkom vytečie. Rastlinka si nechá čo potrebuje keď na ňu naprší. Ak je mimo dažďa tak treba naliať do misky (najlepšie) doplna a čo si rastlinka za pol hodinu nevypije vyliať. Alebo ju postaviť do pekáča s vodou na pol hodinu. Kaktusári mávajú v skleníkoch kakatusy v takých veľkých pekáčoch a do nich nalievajú vodu. Zvyšnú vodu vylejú alebo vypustia alebo po handričke vykvapkajú na zem. Niektorí kaktusári polievajú aj zhora, priamo s hadicou, prebytočná voda vytečie do pekáča.
Ďalšia vec je slnko. Sukulenty aj kaktusy potrebujú veľa svetla. Niektoré priame slnko, doslova praženicu aby kvitli, niektoré také zatienené slnko. Skleníky sa zvyknú potierať vápnom aby rastlinky nezhoreli, lebo pod sklom je aj horko, tak by sa uvarili. Do jesene sa vápno postupne dažďom zmyje a na jeseň majú zase dostatok svetla. Ak sa dávajú kaktusy na priame slnko, tak nikdy nie hneď na jar. Najprv chládok, alebo polotieň a až časom na priame slnko. Alebo napríklad najprv len tá strana záhrady kde je ranné slnko a neskôr aj celodenné. Alebo pritieniť novinami alebo suchou trávou (hodiť ju na ne).
Prezimovanie - dôležitá vec ak chceme aby nám kvitli. Od novembra (približne) až do jari (marec - apríl) by mali byť v chlade cca 8-15 °C - podľa druhu a možnosti. Ale pokiaľ možno tak na svetle. Nie vždy sa to dá, niekto skladuje zabalené do novím v pivnici. Ale v každom prípade úplne ale úplne suché. To znamená asi mesiac predtým nepolievať. Ak vám niečo zmoklo, alebo ste museli striekať, tak treba rastlinku dať pod strechu kým vyschne, prípadne vybrať z kvetináča aj s hlinou, zabaliť do novín a nechať uschnúť a až celkom suchú odložiť na zimný spánok. Na jar sa začína so zálievkou veľmi opatrne. Dokonca sa odporúča len postriekať rozprašovačom a asi po 1-2 týždňoch opatrne poliať.
Sukulenty nie. Tie zimujem v zimnej záhrade, pretože tie majú väčšinou kvitnutie opačné - v zime, dalo by sa povedať, že v lete oddychujú, pomaly rastú a v zime nahodia puky a kvitnú. Skvelým príkladom je vianočný kaktus, vianočná ruža, kalanchoe a ešte ďalšie (nič ma nenapadá v tomto momente). Nezabudnite, že ak vianočný kaktus nahodí puky, už ho nesmiete prenášať, zhodil by ich. Mimochodom, nebojte sa vianočný kaktus aj kalanchoe na jar vyložiť na dvor do chládku na vzduch a voľné počasie. Keď ich na jeseň dáte dovnútra tak nahodia puky.
Čo sa týka zimovania, euphorbie (to sú tie čo púšťajú biele mlieko) aj melocactusy (čo majú tú bielu čiapočku na pichľavom tele), tak tie nezimujte s kaktusmi. Neprežijú sucho. Bohužiaľ som to neskoro zistila stratami rastlín.
Striekanie. Nedávno som dostala dôležitú a dobrú radu. Na jeseň, keď už sa chystáte že sa bude zimovať, treba všetky (naozaj všetky) kaktusy a sukulenty postriekať proti škodcom. Ak sa dá, hlavne tie dužinaté sukulenty, tak vytiahnite rastlinku aj s hlinou z kvetináča a postriekajte aj korienky. Tu sa zvyknú držať tie biele svine - vošky. Takto som to robila ja. A po desiatich dňoch postrek opakovať. Toto isté urobiť aj na jar keď ich vyťahujete zo zimovania. Postriekať a po 10 dňoch znova. Aj keď na nich nič nevidíte že by mali. Striekať pred polievaním, ale nepolievať hneď.

Dúfam, že som dostatočne rozpísala moju starostlivosť. Ak vám jedna - dve - tri rastlinky počas zimy "padnú za vlasť", nič si z toho nerobte, aj mne sa to stáva, aj každému kaktusárovi. Na jar si doplníte zbierku. Odložte si jej menovku ak máte a kúpite si presne takú istú rastlinku.
A ešte jedna drobnosť. Ak sa vám zdá, že vám rastlinka vyhynula, alebo práve hynie, dajte jej ešte šancu. Odložte kvetináč bokom, nepolievajte, no a keď sa ani po pol - trištvrte roku nepreberie, až potom ju vyhoďte. Mne sa už pár rastlín prebralo, alebo vyhnalo úplne nové výhonky.
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára