O mne

Moja fotka
človek závislý na pohybe, fotení a rastlinkách. Nemám rada mliečnu čokoládu, tofife,počítačové hry, alkohol, ruch veľkomesta a komunikáciu po telefóne. Neznášam fajčenie, ale mám rada šišu - vodnú fajku. Nebaví ma sedieť pred telkou, považujem to za zabíjanie času.

starostlivosť

Jedna dôležitá vec: menej je viac.
Takže málo vody, ak je zemina dostatočne priepustná a máte rastlinky vonku na priamom počasí, tak ako sa hovorí - vrchom natečie, spodkom vytečie. Rastlinka si nechá čo potrebuje keď na ňu naprší. Ak je mimo dažďa tak treba naliať do misky (najlepšie) doplna a čo si rastlinka za pol hodinu nevypije vyliať. Alebo ju postaviť do pekáča s vodou na pol hodinu. Kaktusári mávajú v skleníkoch kaktusy v takých veľkých pekáčoch a do nich nalievajú vodu. Zvyšnú vodu vylejú, vypustia alebo po handričke vykvapkajú na zem. Niektorí kaktusári polievajú aj zhora, priamo s hadicou, prebytočná voda vytečie do pekáča.
Nezabudnie však, že NIKDY ! nepolievajte kaktusy ani sukulenty po presadení. Aj týždeň na to zabudnite. Nie je to ako s izbovými rastlinami, že nesmú stratiť vlhkosť. Kaktusom a sukulentom sa pri presádzaní poškodí telo alebo koreň. Keď ich nepolejete, ich telo zaschne, zahojí sa a nechytí pleseň alebo hnilobu. Poliatím po presadení sa všetko môže pokaziť a zničiť. Potom ste nešťastní, že čo vám to predali, keď to vykapalo.
Ďalšia vec je slnko. Sukulenty aj kaktusy potrebujú veľa svetla. Niektoré priame slnko, doslova praženicu aby kvitli, niektoré také zatienené slnko. Skleníky sa zvyknú potierať vápnom aby rastlinky nezhoreli, lebo pod sklom je horko, tak by sa uvarili. Do jesene sa vápno postupne dažďom zmyje a na jeseň majú zase dostatok svetla. Ak sa dávajú kaktusy na priame slnko, tak nikdy nie hneď na jar. Najprv chládok, alebo polotieň a až časom na priame slnko. Alebo napríklad najprv len tá strana záhrady kde je ranné slnko a neskôr aj celodenné. Kto nemá tieň, tak ich zvykne pritieniť novinami alebo suchou trávou (hodiť ju na ne).
Prezimovanie - dôležitá vec ak chceme aby nám kvitli. Od novembra (približne) až do jari (marec - apríl) by mali byť v chlade cca 8-15 °C - podľa druhu a možnosti. Ale pokiaľ možno tak na svetle. Nie vždy sa to dá, niekto skladuje zabalené do novím v pivnici. Ale v každom prípade úplne ale úplne suché. To znamená asi mesiac predtým nepolievať. Ak vám niečo zmoklo, alebo ste museli striekať, tak treba rastlinku dať pod strechu kým vyschne, prípadne vybrať z kvetináča aj s hlinou, zabaliť do novín a nechať uschnúť a až celkom suchú odložiť na zimný spánok. Na jar sa začína so zálievkou veľmi opatrne. Dokonca sa odporúča len postriekať rozprašovačom a asi po 1-2 týždňoch opatrne poliať.
Sukulenty nie. Tie zimujem v zimnej záhrade, pretože tie majú väčšinou kvitnutie opačné - v zime, dalo by sa povedať, že v lete oddychujú, pomaly rastú a v zime nahodia puky a kvitnú. Skvelým príkladom je vianočný kaktus, vianočná ruža, kalanchoe a ešte ďalšie (nič ma nenapadá v tomto momente). Nezabudnite, že ak vianočný kaktus nahodí puky, už ho nesmiete prenášať, zhodil by ich. Mimochodom, nebojte sa vianočný kaktus aj kalanchoe na jar vyložiť na dvor do chládku na vzduch a voľné počasie. Keď ich na jeseň dáte dovnútra, tak nahodia puky.
Čo sa týka zimovania, euphorbie (to sú tie čo púšťajú biele mlieko) aj melocactusy (čo majú tú bielu čiapočku na pichľavom tele), tak tie nezimujte s kaktusmi. Neprežijú sucho. Bohužiaľ som to neskoro zistila stratami rastlín.
Striekanie. Nedávno som dostala dôležitú a dobrú radu. Na jeseň, keď už sa chystáte že sa bude zimovať, treba všetky (naozaj všetky) kaktusy a sukulenty postriekať proti škodcom. Dokonca sa môže posledná zálievka robiť zarobená s chémiou proti škodcom. Normálne zaliať do črepníka.
Ak budete likvidovať škodcov cez rok, môžete len striekať. Hlavne tie dužinaté sukulenty, tak vytiahnite rastlinku aj s hlinou z kvetináča a postriekajte aj korienky. Tu sa zvyknú držať tie biele svine - vošky - koreňová vlnatka. Takto som to robila tiež. A po desiatich dňoch postrek opakovať.
Toto isté so zalievaním urobiť aj na jar keď ich vyťahujete zo zimovania. Postriekať vodou, aby sa poprebúdzali a po pár dňoch znova. Ako prevenciu, potom tak isto spraviť zásah proti škodcom. Aj keď na nich nevidíte, že by nejakých škodcov mali. Buď postrekom, alebo zálievkou po prebudení rastliniek. Prebudenie zistíte sami, že rastlinky opekneli, začali sa nalievať, prípadne nahadzovať výhonky.

Dúfam, že som dostatočne rozpísala moju starostlivosť. Ak vám jedna - dve - tri rastlinky počas zimy "padnú za vlasť", nič si z toho nerobte, aj mne sa to stáva, aj každému kaktusárovi. Na jar si doplníte zbierku. Odložte si jej menovku ak máte a kúpite si presne takú istú rastlinku.
A ešte jedna drobnosť. Ak sa vám zdá, že vám rastlinka vyhynula, alebo práve hynie, dajte jej ešte šancu. Odložte kvetináč bokom, nepolievajte, no a keď sa ani po pol - trištvrte roku nepreberie, až potom ju vyhoďte. Mne sa už pár rastlín prebralo, alebo vyhnalo úplne nové výhonky.

TIPY NA POLIEVANIE:

Skúste polievať výlučne dažďovou vodou. Nie pre všetkých je to možné, ale pre tých, čo môžu, má to hneď niekoľko výhod:
1. je mäkká, preto je výhodnejšia pre rastlinky
2. je to lacnejšie, čo síce hneď nevidíte, ale ak na jedno poliatie miniete 60-80 litrov vody, tak je to dosť
3. je praktickejšie naberať vodu zo suda, ako neustále pchať krhlu pod točku
4. ste ekológ, lebo si odložíte PET fľaše a bandasky z destilovanej vody alebo nemrznúcej zmesy a nezahlcujete smetiaky
5. ponalievaná voda do fliaš a bandasiek vám môže odstáť v miestnosti a tak má izbovú teplotu a nepolievate rastlinky studenou vodou

Ďalší tip na polievanie:
- najlepší, no nie každý má možnosť - voda z akvária. Ak vymieňate vodu rybyčkám, vždy si ju odložte vo vedre, bandaske, flašiach
- keď v kuchyni škriabete zemiaky a pri tom ich umývate v miske s vodou, tak vodu z misky vylejte na kvety, nie do umývadla
- ak varíte tie zemiaky a nepoužijete vodu na polievku, nechajte vychladnúť a polejte rastlinky
- tiež keď varíte ryžu, alebo ovárate cestoviny, halušky, nechajte vodu vychladnúť a máte na polievanie
- škrupiny z vajíčok nevyhadzujte, nahádžte ich do vody vylúhovať, vodou potom polejete niečo
- v suchých letných mesiacoch som oplachovala riad pred uložením do umývačky čistou vodou nad miskou, vodu som vyliala na balkónové kvety, v lete je vody a dažďa málo


TIPY NA SUBSTRÁT:

Niekto si kupuje substrát v obchode. Áno, je to najšikovnejšie a viete, že kúpite zdravú a výživnú zem. Lenže ak tej zeminy potrebujete viac, tak okrem iného je aj náročnejšie tie vrecia dovliecť z obchodu. Skúste si v záhrade nabrať zeminu z krtincov. Alebo aj zo záhrady. Prípadne keď likvidujete, presádzate inú rastlinku, sypte hlinu do jednej nádoby. Ľahko ju sterilizujete v trúbe pri vyššej teplote a nechať vychladnúť. Zmiešať sa dá potom napríklad so stavebným štrkom, alebo vážskym pieskom. Pomer ? Hlina-štrk-piesok: 2-1-1. Ale väčšinou to robím tak od oka, podľa toho čo do tej zeminy idem sadiť. Na kaktusy môže byť viac piesku.
Do zeminy môžete namiesto štrku dať antuku (z tenisových kurtov), alebo rôzny horský štrk, piesok, skalnú drť. Celý rok si odkladajte vajíčkové škrupiny, opláchnuť, usušiť a rozdrviť. Potom namiešať do substrátu, obsahuje to vápnik.
Ak sa vám nepozdáva vaša záhradná zemina, zmiešajte ju teda s tou kupovanou. Ja to tak robím takmer vždy. Ušetríte aspoň niečo.




Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára