O mne

Moja fotka
človek závislý na pohybe, fotení a rastlinkách. Nemám rada mliečnu čokoládu, tofife,počítačové hry, alkohol, ruch veľkomesta a komunikáciu po telefóne. Neznášam fajčenie, ale mám rada šišu - vodnú fajku. Nebaví ma sedieť pred telkou, považujem to za zabíjanie času.

štvrtok 21. apríla 2011

Aloe

Pod pojmom "aloe" si väčšina ľudí predstaví jeden jediný druh (každý človek si predstaví iný) a všetci si myslia, že to čo pozná on je to liečivé pravé aloe. Ale skutočnosť je taká, že druhov aloe je veľmi veľa. A to čo by mohlo byť v každej domácnosti je práve to pravé Aloe vera. Nenáročná rastlinka, potrebuje málo vody, dostatok svetla, ale priame slnko nie je podmienkou. Sypkú piesčitú zem (ako väčšina kaktusov a sukulentov). Rastlinka je nielen nenáročná, ale aj užitočná svojimi liečivými schopnosťami. Takže na popáleniny, rezné rany, kožné podráždenia... To je len pár príkladov toho najobyčajnejšieho vonkajšieho použitia.
Prvý obrázok ukazuje Aloe vera - pravé. Strieborno zelená farba, niekedy len bledo zelená, záleží od veku a množstva slnka, na okrajoch dužinatých lístkov má jemné zúbky, ale nie tie zákerné na poranenie sa. Dokonca mladá rastlinka ich má celkom drobné. Na listoch sú bledé fliačky.
 Z listu po prerezaní vyteká lepkavá takmer číra zelenkastá tekutina - práve tá liečivá časť.
(mimochodom, v Lidli a v Ikea mavaju to pravé aloe)
Aloe tesne pred rozkvitnutím:
    
                                                        kvet aloe vera:

Ďalšie druhy z rodu aloe sú napr. aloe albiflora, aloe arborescens, a.aristata, a.bromii, a.ferox, a.juvena, a.striata, a.perglerae, a.variegata, a kopec ďalších. Toto boli tie najznámejšie.Celkovo ich je vraj asi 190 druhov.
Aloe juvena:
  

                                                                   Aloe arborescens:

                                                                      Aloe albiflora:
Aloe ferox:
Toto je len pár mojich kúskov. Dodatočne doložím ďalšie fotky.
Rastlina má veľmi podobné zloženie ako ľudský organizmus a jej výťažok
pôsobí na úrovni bunky. Tým je dané, že dokáže regenerovať bunky a tak
znovu zintenzívniť funkciu porušených orgánov. Prípravky z tejto rastliny
sú všeobecne uznávané ako výživové doplnky na vysokej úrovni, alebo
v kozmetike.
Niektoré z aloí majú v dospelosti okolo 20 cm, niektoré vo voľnej prírode aj 18-
20 metrov.
ďalšie príklady aloí:
Pokiaľ máte nejaké aloe a neviete či je liečivé, tak stačí ak je dužinaté a dá sa z neho vytlačiť nejaká šťava a môžete to skúsiť. Niektoré majú slabšie účinky, niektoré nemajú, ale nič nepokazíte, vôbec si neublížite ak použijete aj neliečivú aloe. Niekto vraví, že aj aloe arborescens je liečivé.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára