O mne

Moja fotka
človek závislý na pohybe, fotení a rastlinkách. Nemám rada mliečnu čokoládu, tofife,počítačové hry, alkohol, ruch veľkomesta a komunikáciu po telefóne. Neznášam fajčenie, ale mám rada šišu - vodnú fajku. Nebaví ma sedieť pred telkou, považujem to za zabíjanie času.

streda 24. augusta 2011

Astrophytum


Astrophytá sú nádherné kaktusy s nádherným kvetom.  Tiež je ich veľa druhov, obyčajným pohľadom sú s veľkými pichliačmi aj s malými pichliačmi, alebo aj celkom bez. Sú guľaté, hranaté, zelené alebo s bielym povlakom (ako keby plesňou). Ale všetky majú krásne kvety, niekedy kvitne hneď naraz viac kvetov. Kvety majú priemer aj ako celá rastlinka, záleží od druhu.  Kvety sú žlté, žlto–biele, alebo žlto-oranžové, sýtejšia žltá alebo citrónovo žltá. Pri bielych kvetoch je stred sýto žltý, pri žltých je oranžový až do červena, prípadne celo žltý. Lupienky tiež bývajú rôzne. Od nitkových až po hustejšie a plochejšie.  
Tvar rastlinky:
No tie najtypickejšie sú hviezdicovitého prierezu. Tvar tela pripomína biskupskú čiapku.
Väčšinou majú striebristý povlak, buď hustejší, pravidelný, alebo škvrnitý. Pichliače vyrastajú z hrán tela, z krajov článkov. Počet článkov je od 3 do 5, alebo aj 6. Malá rastlinka môže mať 4 články a rastom sa vytvoria ďalšie, v dospelosti môže byť  6 až 7 cípov. Striebristý povrch pripomínajúci pleseň tiež nemusí byť vždy. Sú aj „holé“ zelené rastlinky. Kvety vyrastajú vždy zhora, takmer zo stredu ružice.
Ďalšie rastlinky z tohto rodu sú ako malé guľaté loptičky (a.asterias), či skôr balóniky, pretože sú rozdelené na mesiačiky ako diely detského plážového balóna. Dekorácia je spestrená bielymi  bodkami a pravidelne rozmiestnenými väčšími bodkami  vedúcimi zhora nadol každého dielu rastlinky.  Kvety tak isto rastú z vrcholu rastlinky a sú tiež  krásne žlté s červenkastým stredom. Myslím, že podľa týchto popisov a fotiek sa dá ľahko rozpoznať  ktoré kaktusy sa radia medzi astrophytá. Majú veľmi radi slnko, ale pozor, žiadne kaktusy nevykladáme na jar hneď na priame slnko. Najprv do tieňa, alebo tam kde je len ranné slabé slnko a až po aklimatizovaní ich dáme na slnko. Ak sa to tak nedá, tak ich na začiatku cez najväčšie slnko prikrývame novinami, alebo ako to niektorí kaktusári robia, prihrnieme na ne suchú trávu, ako keby boli zahádzané. Ja mám malé rastlinky na hornej polici v skleníku, tie veľké mám na dvore na priamom slnku a kvitnú každý rok.

Astrophytum asterias, Astrophytum ornatum, Astrophytum capricorne, Astrophytum miriostigma, Astrophytum senile,  Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára